Mersin Kültür TurlarıMersin Kültür Turları

Mersin eşsiz doğal güzellikleri ve büyüleyici kumsallarının yanı sıra tarihi dokusu ile de yerli ve yabancı turistleri cezbeden bir şehirdir. Mersin kültür turları bakımından oldukça fazla seçeneği barındırmaktadır. Tarihi Kilikyalılar dönemine kadar uzanmakta olup hala ayakta duran kaleleri, tarihi yapıları ile Mersin kültür turları sevenler için adeta bir turizm cennetidir.

Mersin Kültür Turları Yapılabilecek Yerler Nerelerdir?

Kızkalesi

Kızkalesi Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı olan turistik bir sahil kasabasıdır. Denizin içerisinde yer alan ada şeklinde bir kale ve bunun yanı sıra sahilde kurulmuş ana kaleyi barındıran kız kalesi yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Denizin içindeki kalenin sahile olan uzaklığı ortalama 650 metre civarındadır. I. Leon tarafından 1199 yılında yaptırılmış olan Kızkalesi roma döneminde korsanlar tarafından kullanılmıştır. Kalenin oldukça efsanevi bir hikayesi de mevcuttur.

Vakti zamanında kızını çok seven bir kral geleceği öğrenmek için fal baktırır. Falcı krala canından çok sevdiği kızının 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokulup öldürüleceğini rivayet eder. Kral bu durumdan oldukça korkar ve denizin ortasına kızı için bir kale yaptırır. Bu sayede kızını yılandan koruyabileceğini düşünmektedir. Ancak kız 18 yaşına geldiğinde kaleye giden üzün sandıklarının içerisine gizlenmiş olan yılan prensesi sokar ve öldürür.

Cennet Cehennem Mağaraları

Tamamen doğal yollarla oluşmuş olan cennet cehennem mağaraları her yıl Mersin kültür turları kapsamında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Silifke ilçesinin Narlıkuyu kasabasına bağlı olan bu mağaralara giderken çok sayıda kahvaltı mekânına rastlamak mümkün. Cennet obruğuna inebilmeniz için 460 basamak merdiven inmeniz gerekmektedir. 300. Basamakta ise sizi tarihi bir klişe karşılamaktadır. Mağaranın içerisindeki nem oranının çok yüksek olmasından ötürü yaşlılar ve kalp hastalarının mağaraya inmesi önerilmez. Cehennem obruğuna ise inmek mümkün değildir. Gelen ziyaretçiler sadece yukarıdan bakmakla yetinmek zorundadırlar. Cennet obruğunun içinde akmakta olan bir dere mevcut olmasına karşın yaz aylarında havanın çok sıcak olmasından dolayı dereyi görmek mümkün değildir. Ancak ilkbahar ayalarında mağarayı ziyaret ederseniz dereyi kolaylıkla görebilirsiniz.

Astım Mağarası

Cennet cehennem mağaralarının oldukça yakınında olan bu mağara yine Narlıkuyu kasabasına bağlıdır. Toplam uzunluğu 200 metre olan bu mağara astım hastaları için oldukça faydalı olması ile ünlenmiştir. Sarkıtların uzunluğunun 150 metreyi bulduğu bu mağaranın giriş kısmı oldukça dardır.

Üçgüzeller Mozaik Müzesi

Üçgüzeller Mozaik Müzesi Narlıyuku kasabasında koyun tam ortasında koruma altına alınmış olan tarihi Roma hamamında bulunmaktadır. Bu muhteşem mozaiğe ev sahipliği yapan Narlıkuyu aynı zamanda balık restoranlarıyla da oldukça ünlüdür.

Olba Antik Kenti

Silifke’de bulunan Olba Antik Kenti çok köklü bir tarihe sahip olup Olba Krallığının ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Uzuncaburç kalıntılarına 4 km mesafede bulunan Olba Antik Kentinde su kemeri, çeşme binası ve lahitler günümüze kadar korunmuştur.Kampanya ve Fırsatlardan
Haberdar Olun!