Mersin İnanç TurlarıMersin İnanç Turları

Yıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasının yanında, üç semavi dine ait (Musevilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık) önemli yapıları da içinde barındıran Mersin ili, tarihi, kültürel ve dini açıdan birçok güzel yapıtları ve eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu yüzden üç semavi dine de mensup olan insanların uğrak mekanı konumunda bulunmaktadır. Bu önemli eserlerin ve eşsiz güzelliklerin bulunduğu Mersin’de bu yapıların doğru korunması için net ve uygulanabilir bir inanç turizmi politikası yürütülmektedir.

Bu başarılı politikalar sayesinde hem şehir merkezine hem de bölge halkına ekonomik açıdan büyük yarar sağlamaktadır. Bunun yanında elde edilen bu kazançlar sayesinde şehirde bulunan tarihi eserlere ve mekanlara gerekli bakımlar yapılmakta, olması gerektiği gibi korunmaktadır. Şehre turist olarak gelen yerli veya yabancı insanlar da aldıkları hizmetten oldukça memnun bir şekilde ayrılmaları sağlanmaktadır. Ayrıca çeşitli seyahat acenteleri her dinden turist için çeşitli Mersin inanç turları düzenlemektedir.

Müslüman Olan Turistler İçin

1870 yılında Sultan Abdülmecit’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan adına yaptırılmış olan Eski Cami, dikdörtgen planlı ve ahşap beşik çatılı yapısı olması nedeni ile Müslüman turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Ayrıca 1884 yılında yaptırılmış olan Müftü Cami, 1898 yılında Sultan II.Abdulhamit tarafından yaptırılmış olan Ulu Cami, 1898 yılında inşa edilmiş olan eski adıyla Tahtalı şimdiki adı ile Avniye Cami ve Cumhuriyet döneminin ikinci en büyük Camisi olan 6 minareli ve aynı zamanda konferans salonu ve kütüphanesi bulunan Hazreti Mikdat (Muğdat) Cami Müslümanlar tarafından merak edilen ve seyahat acenteleri tarafından düzenlenen Mersin inanç turları arasına mutlaka gezilecek lokasyonlar olarak giren camilerden bir kaçıdır.

Hristiyan Olan Turistler İçin

Mersin inanç turları sırasında en çok ilgi gören ikinci mekanlar ise Hristiyanların oldukça merak ettiği tarihi kiliselerdir.

1853 yılında Sultan Abdulmecit tarafından yapılması istenen ve 1898 yılında tamamlanan Latin Katolik Kilisesi, üzerinde barındırdığı saat kulesi ile oldukça ilgi çekmektedir. Bunun yanında 1878 yılında inşa edilmiş olan ve hala ibadete açık olan Arap Ortodoks Kilisesi, Antik çağlardan kaldığı bilinen ve yapılma aşaması türlü gizemler yüzünden hala tam olarak bilinemeyen Dağpazarı Kilisesi (Antik adıyla Corapissus) en fazla ilgi gören ve ziyaretçi akınına uğrayan diğer mekanlar arasındadır.

Musevi Olan Turistler İçin

Mersin inanç turları düzenleyen seyahat acenteleri, Musevi olan turistler için genel olarak Mersin Sinagogunun ve Musevi Mezarlığının içinde bulunan bir tur programı hazırlamaktadırlar.

Mersin Şehir Mezarlığı

3 semavi dinden hangisine mensup olursa olsun aradığını bulduğu Mersin’de herkesi ortak bir mekanda toplayan tek yer Mersin şehir mezarlığıdır. Bu 3 dine mensup insanların yan yana mezarları bulunan tek yer olan mezarlıkta, Hristiyanlar, Museviler ve Müslümanlar aynı anda dua ederek ibadetlerini yerine getirip, öte dünyaya göç eden yakınları için dua edebilmektedirler.Kampanya ve Fırsatlardan
Haberdar Olun!